top of page

Kaj je vaša prva misel, ko nekdo omeni migracije🎒🧳🚌🏍✈️?



Verjetno spomin najprej seže v leto 2015, ko so časopisi prikazovali tragične prizore na Sredozemskem morju, v oktobru pa so ljudje, ki so bežali pred vojno in zaostrenimi razmerami v Siriji, Iraku in Afganistanu, prečkali tudi Slovenijo.


Nekoliko bolj oddaljen spomin nas spomni, da smo Slovenci že v preteklosti sprejemali migrante (morda nekoliko bolj odprtih rok) - na primer v začetku 90ih, ko je na Balkanu izbruhnila vojna. Mnogi med vami ste verjetno v razredu imeli vsaj enega sošolca ali sošolko držav nekdanje skupne republike Jugoslavije.



Kako pa so lahko povezane migracije in teme, ki jih nagovarjamo pri Zelencih? Raziskave različnih organizacij (npr. IPCC – Medvladni odbor za podnebne spremembe, Greenpeace Nemčija, Urad Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR)) kažejo, da lahko do leta 2050 pričakujemo od 200 do 250 milijonov okoljskih beguncev. Ti bodo primorani v migracije zaradi degradacije prsti, suš, poplav, dviganja morske gladine, deforestacije, orkanov ipd. Odprave vzrokov za njihove migracije se verjetno ne moremo nadejati, lahko pa jih poskušamo omiliti. Zavedanje, da okoljske migracije ne vplivajo le na ljudi, ampak tudi živali, bomo razvijali tudi na kampu.


Napisala: Lucija Dežan

Comments


bottom of page